Zakończył się XXII Festiwal Kompozytorów Polskich | Festiwal Kompozytorów Polskich
(033) 82 816 40
33 82 816 40
Subskrybuj Subskrybuj
  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zwykły

Current Size: 100%

Zakończył się XXII Festiwal Kompozytorów Polskich

Wykonaniem Sanctus Adalbertus op. 71, rozpoczął się XXII Festiwal Kompozytorów Polskich.

W finale zabrzmiało oratorium Quo Vadio Feliksa Nowowiejskiego.

Słowo, przed pierwszymi festiwalowymi dźwiękami wygłosił Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. biskup Roman Pindel, który przybliżył historyczne relacje ostatnich chwil św. Wojciecha.

Sanctus Adalbertus, to jedno z ostatnich dzieł pozostawionych przez Henryka Mikołaja Góreckiego, odnalezione w materiałach profesora przez jego syna. Prawykonanie odbyło się przed rokiem. Czteroczęściowa kompozycja została wykonana przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Śląskiej imienia prof. Henryka Mikołaja Góreckiego, prowadzone przez Mirosława Jacka Błaszczyka.

Bielska widownia, wypełniająca kościół św. Andrzeja Boboli przyjęła wykonanie dzieła burzliwymi oklaskami.

XXII Festiwal Kompozytorów Polskich - koncert dla dzieci i młodzieży /kronika video/

6 października, na wieczornym koncercie swoista muzyczna sztafeta pokoleń. Po muzyce patrona festiwalu - Henryka Mikołaja Góreckiego, przyszedł czas na kompozycje jego syna Mikołaja Góreckiego. W znakomitym wykonaniu orkiestry Aukso pod dyrekcją Marka Mosia usłyszeliśmy cztery dzieła. Na początek Divertimento, po nim Trio Concerto na klarnet, róg i fortepian i orkiestrę smyczkową (z udziałem solistów - Romana Widaszka - klarnet, Tadeusza Tomaszewskiego - róg oraz Joanny Domańskiej - fortepian). W dalszej części koncertu pojawiło się nawiązanie do azteckiej kultury Meksyku - Zan Tontemiquico, a w finale zabrzmiało dzieło Orfeusz i Eurydyka.

Na finał czekało nas spotkanie z dziełem Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego.

Na ostatnim festiwalowym koncercie usłyszłyszeliśmy oratorium Quo Vadis, wg Henryka Sienkiewicza, autorstwa Feliksa Nowowiejskiego. Dynamiczną kompozycję wykonała Orkiestra Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego, chór Górecki Chamber Choir z Krakowa,

Chór FiIharmonii Krakowskiej

oraz soliści. Muzyczna wizja historii chrześcijan została wykonana w oryginalnej, niemieckiej wersji językowej i nagrodzona rzęsistymi brawami.

mk
Festiwal Kompozytorów Polskich 2017 Festiwal w 100-lecie Niepodległości