25. Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej | Festiwal Kompozytorów Polskich
(033) 82 816 40
33 82 816 40
Subskrybuj Subskrybuj
  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zwykły

Current Size: 100%

25. Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej

III Symfonia H.M. Góreckiego z udziałem ukraińskich artystów oraz Filharmonii Śląskiej zainauguruje jubileuszową, 25 edycję Festiwalu Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej 6 października 2022 r. w Bielskim Centrum Kultury.

Na wznowionym po dwuletniej przerwie Festiwalu zorganizowanych zostanie pięć koncertów, podczas których posłuchać będzie można także utworów Chopina, Wieniawskiego, Dobrzyńskiego, Paderewskiego, Bacewicz, Kilara, Lutosławskiego i Pendereckiego w wykonaniu Bielskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orkiestry Symfonicznej ZPSM oraz solistów i kameralistów. Klamrą Festiwalu będzie występ laureata II miejsca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, japońskiego pianisty Kyohei Sority, który wykona Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina w nowej sali koncertowej Cavatina Hall 8 października 2022 r.

Rozpoczęcie Festiwalu po przerwie spowodowanej pandemią oraz w trakcie trwającej za wschodnią granicą wojny będzie miało szczególny kontekst i charakter. W III Symfonii „Symfonii pieśni żałosnych” H.M. Góreckiego wystąpi Olesya Bubela z Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej w Katowicach poprowadzi jej dyrektor artystyczny, pochodzący również z Ukrainy, Yaroslav Shemet. Pierwsza p Salon muzyczny to wieloletnia tradycja Festiwalu. Oprócz wykonywanych utworów polskich kompozytorów od Chopina do Mikołaja Góreckiego publiczność będzie miała okazję wysłuchać okolicznościowych wspomnień rodziny kompozytora oraz twórców i organizatorów FKP. Wśród występujących artystów znajdzie się Krzysztof Jakowicz, Jacek Obstarczyk, Krzysztof Kokoszewski, a Bielską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Jan Stańczyk, wnuk H.M. Góreckiego.

Koncert finałowy rozpocznie się prezentacją dwóch mało znanych kompozycji polskich twórców – opracowania Polonezów słynnego Michała Kleofasa Ogińskiego przez Romana Palestra oraz I Symfonii I.F. Dobrzyńskiego, dziewiętnastowiecznego kompozytora, który pobierał nauki u tego samego profesora, co Chopin – Józefa Elsnera. Koncert i cały Festiwal zwieńczy wzruszający Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Laureatowi Konkursu Pianistycznego towarzyszyć będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Jeana-Luca Tingaud. Współorganizatorem koncertu jest Cavatina Hall i Fundacja Fiducia.

Uzupełnieniem wieczornych koncertów będą Koncert edukacyjny Bielskiego Towarzystwa Muzycznego (Chopin, Paderewski, Mądrawski – prawykonanie utworu) 6 października (BCK) oraz Koncert szkolny Orkiestry Symfonicznej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej pod dyrekcją Roberta Koźbiała (Moniuszko, Wieniawski, Karłowicz, Bacewicz, Lutosławski) 7 października (Sala koncertowa Szkoły). Festiwalowi towarzyszyć będzie prezentowana w Bielskim Centrum Kultury wystawa „Muzyczny fokus – 25 lat Festiwalu Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej”.

Prezydent Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski, tak powiedział o zbliżającej się edycji tego najważniejszego wydarzenia muzyki klasycznej w mieście: Bardzo się cieszę, że po dwuletniej przerwie Festiwal Kompozytorów Polskich im. profesora Henryka Mikołaja Góreckiego wraca do kulturalnej oferty Bielska-Białej. I to wraca z przytupem. Świętujemy bowiem w tym roku jego jubileuszową, dwudziestą piątą edycję.

Festiwal Kompozytorów Polskich odbywa się w Bielsku-Białej od 1996 roku. Od samego początku jego patronem był Henryk Mikołaj Górecki. Od 2010 roku Festiwal nosi imię kompozytora. W trakcie ćwierćwiecza FKP zaprezentowanych zostało ponad 500 kompozycji 50 polskich twórców, wystąpiło 19 orkiestr, 15 chórów, 10 zespołów kameralnych i ponad setka solistów i dyrygentów. W 2005 roku to na tym festiwalu doszło do światowego prawykonania III Kwartetu smyczkowego „Pieśni śpiewają" H.M. Góreckiego przez Kronos Quartet. Przez 24 edycje kierownictwo artystyczne sprawował Witold Szulakowski, od obecnej edycji koncepcja programowa opracowywana jest przez Andrzeja Kosowskiego.  Organizatorem Festiwalu jest Bielskie Centrum Kultury im. M. Koterbskiej. Mecenasami Festiwalu są Gmina Bielsko-Biała, Aqua SA, FCA Poland, a patronami medialnymi – „Kronika Beskidzka” i Radio Bielsko. Bilety na wieczorne koncerty festiwalowe dostępne są na stronie www.bck.bielsko.pl oraz www.cavatinahall.pl. Wstęp na Koncert edukacyjny i Koncert szkolny jest bezpłatny. Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.fkpbb.pl

 

Sponsorem Głównym jest AQUA S.A.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, państwowego funduszu celowego, w ramach programu "Muzyka" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

mk
25. Festiwal Kompozytorów Polskich - 2022 Zakończył się 25. Festiwal Kompozytorów Polskich - 2022